Z Bučian na grécke ostrovy… (II. časť)

júl, 2020

št30júlPo celý deňst05augZ Bučian na grécke ostrovy... (II. časť)

Detaily podujatia

Z BUČIAN NA GRÉCKE OSTROVY S BLANKOU BORISOVOU… (II. časť)

V druhom pokračovaní mojej cestovateľskej prezentácie z gréckych ostrovov Vám dnes predstavím ostrovy KALYMNOS a TELENDOS. Očaria Vás svojou drsnou krásou, lebo príroda sa tu pohrala s pobrežím a vytvorila zelené oázy v tieni drsných skál. Obidva ostrovy ležia v Egejskom mori medzi ostrovmi Kos a Leros. Na ostrove Kalymnos je len letisko pre vnútroštátnu dopravu z Atén, takže ak chcete dovolenkovať na tomto malebnom ostrove, pristávať budete na ostrove Kos a potom sa prepravíte trajektom alebo rýchloloďou na ostrov Kalymnos. Napriek svojej malej rozlohe (110 km2) je Kalymnos veľmi rozmanitý, a predovšetkým úplne panenský a rozprávkovo krásny.

Ostrov Telendos bol pôvodne súčasťou ostrova Kalymnos, ale silným zemetrasením bol v roku 534 p.n.l. oddelený od ostrova Kalymnos. Dostať sa na tento maličký ostrov nie je problém, v 20-minútových intervaloch odchádzajú lodičky zo strediska Masouri, ktoré Vás tam za 2 € prevezú a môžete tam stráviť celý deň kúpaním. Na ostrove nie sú žiadne cesty, tvorí ho len jedna dedina, všetci si tu dôverujú. Je tu bežné, že ak v potravinách nezbadáte predavača, kľudne si nakúpte a peniaze za nákup nechajte na pulte. O tomto ostrovčeku sa hovorí ako o najromantickejšom v celom Grécku.

Na Kalymnose je to znova o krásnych plážach, neskutočnom pokoji a krásnej prírode. Ostrov je síce sám o sebe hornatý, ale treba sa vybrať k tým krásnym miestam. V 21. storočí sa ostrov Kalymnos stal významným strediskom športového lezenia, konajú sa tu lezecké festivaly a vďaka lezeniu je tu turistická sezóna po celý rok. Veľkú tradíciu na ostrove má potápanie a kalymnoské špongie. Ide o morské živočíchy, ktoré žijú naozaj len v tých najčistejších vodách. Obyvatelia ostrova ich zbierajú od nepamäti a táto tradícia sa dedí z generácie na generáciu. Ostrov je naozaj vhodný pre ľudí, ktorí sa chcú na chvíľu zbaviť civilizácie, hluku a stresu. Keďže tak ako ostrov Karpathos nie je ešte poznačený masovým turizmom, objavíte tu nefalšované pravé Grécko.

To naj z Kalymnosu:

VATHI je pomarančové údolie, akási oáza Kalmynosu. Je jedným z úrodných miest na ostrove, pestujú sa tu predovšetkým olivy a citrusy. Je to úzka zátoka, ktorá vďaka svojmu tvaru pripomína fjord alebo oázu, preto sa jej hovorí oáza Kaylmnosu.
Stredisko MASSOURI patrí medzi najlepšie letoviská na ostrove, všetky domy sú tu amfiteátrovo postavené a majú nádherný výhľad na more a protiľahlý ostrov Telendos. Nachádza sa tu niekoľko hotelov, reštaurácií, obchodov a kaviarní. Nechýba krásna piesková pláž s priezračným čistým morom, ktorá poskytuje výborné možnosti pre vodné športy.
Hlavné mesto POTHIA bolo pôvodne malou rybárskou dedinou, dnes je hlavným mestom tohto maličkého ostrova. Slúži zároveň ako prístav a ostrovná križovatka, odkiaľ sa turisti rozvážajú ďalej do svojich ubytovaní. Historické centrum si zachovalo pôvodný vzhľad s dostatočným množstvom kaviarní, taverničiek, barov a pekární. Nad mestom sa týči kláštor Agios Savas, ktorý je v noci nádherne osvetlený a z jeho nádvoria sú neskutočné výhľady na hlavné mesto. Kto chce zažiť niečo nezvyčajné, tu má možnosť navštíviť továreň na spracovanie morských špongií.

Pláže na Kalymnose, ktoré očarili nás:

ARGINONTAS je je to malá pobrežná dedinka na konci zálivu. Je tu nádherná, asi 200 m dlhá, piesková pláž obklopená zeleňou a vysokými kopcami. Na tomto mieste je úplný kľud a pokoj. Treba si dať pozor, cez víkend tu môže byť naopak veľmi rušno, lebo toto miesto je pre svoju krásu častým cieľom domácich, konajú sa tu svadby, krstiny a rôzne slávnosti. No a to je potom u Grékov do rána s veľkým hlukom.
AKTI je maličký záliv, ku ktorému treba zísť strmý kopec, pod ktorým objavíte maličkú čarokrásnu plážičku. Autom alebo na skútri zídete až celkom k pláži. Je tu aj taverna.
VLYHADIA je to malá dedinka v najjužnejšej časti ostrova, ktorá poskytuje úžasný pokoj . Je tu len pár domov a taverničiek, takže tu nebýva veľmi plno. Sú tu dve pláže s tak priezračnou a čistou vodou, že naozaj aj bez okuliarov vidíte všetko až na dno.
THERMA je maličká pláž hneď za mestom Pothia. Sú to bývalé liečivé kúpele. Farba mora je neskutočne krásna a čistota mora rozprávková. Čo dodať k tej kráse…

Text a fotografie: Ing. Blanka Borisová

Online prezentácia cestovateľského projektu Z BUČIAN DO SVETA…

Bez časového obmedzenia bude online prezentácia zverejnená v tomto odkaze:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=168673451440378&id=111062067201517&notif_id=1596087890660384&notif_t=page_post_reaction

Čas

Júl 30 (štvrtok) - August 5 (Streda)

Miesto konania

Facebooková stránka KSC Bučany - Nyáryovská kúria

Organizátor

Kultúrno-spoločenské centrum Bučanyinfo@nyaryovska-kuria.sk Námestie sv. Floriána 108/6, 919 28 Bučany

celý kalendár podujatí