Z Bučian na grécke ostrovy… (III. časť)

august, 2020

št06augPo celý deňst12Z Bučian na grécke ostrovy... (III. časť)

Detaily podujatia

Z BUČIAN NA GRÉCKE OSTROVY S BLANKOU BORISOVOU… (III. časť)

V treťom pokračovaní mojej cestovateľskej prezentácie po gréckych ostrovoch Vám predstavím ostrov LEFKADA. Patrí do súostrovia Iónskych ostrovov, leží medzi ostromi Korfu a Kefalónia Zrejme kvôli bezpečnosti bol kedysi ostrov od pevniny „odrezaný“, aby bol neskôr opäť prepojený. S gréckou pevninou je Lefkada spojená len mostom. Pokiaľ cestujete lietadlom, pristávať budete na pevnine na letisku v Preveze. Následné transporty do ubytovacích zariadení sú teda len po krátkom moste nad morom. Tento krásny zelený ostrov je o stále nedotknutej prírode, relaxe a úchvatných plážach s gýčovo modrou farbou mora. Hlavné mesto ostrova je Lefkada a ostrov má rozlohu zhruba 350 km2, stálych obyvateľov je tu okolo 20 000, takže na úrovni malého mesta.

NIDRI je najrušnejšie a najobľúbenejšie stredisko ostrova, ktoré nájdete v jeho východnej časti .Oplatí sa požičať si čln, aby ste mohli prebádať okolité zátoky a malé ostrovčeky, medzi ktoré patrí aj Skorpios , bývalý súkromný ostrov Aristotela Onassisa. Nidri je centrum zábavy s množstvom obchodov, kaviarní i možnosťou šnorchlovania .
Asi 4km od Nidri nájdete malebné vodopády Dimossari, blízko dediny Rahi s krištáľovo čistou vodou . Cesta k nim je veľmi dobre značená a po prehliadke sa môžete občerstviť v taverničke, kde snáď majú naozaj všetko.

VASSILLIKY je rovnako skvelé miesto na trávenie Vašej dovolenky, my sme si ho veľmi obľúbili. Je to jedna z tradičných dediniek, ktorých je na ostrove veľa, má krásnu štrkovo-kamienkovú pláž, kúzelný prístav a množstvo rybích reštaurácií.

MYS DOUKATO patrí medzi prírodné krásy, ktoré sa na ostrove naozaj oplatí navštíviť. Ide o najjužnejší cíp ostrova, na ktorý sa viaže legenda, podľa ktorej tu skočila do vody zamilovaná poetka Sapfó.

PORTO KATZIKY je vraj jedna z najkrajších pláží na svete, preto patrí k najväčším lákadlám ostrova. Jedná sa o dlhú piesočnú pláž, ktorú obklopujú vysoké biele útesy. Cesta k nej je náročnejšia, je tam dosť veľa schodov, ale stojí to určite za to. Občerstvenie je v taverne a obchodíkoch nad plážou.

MILOS je pokojná romantická pláž, na ktorú si tiež treba trošku viac vyšliapať a zdolať veľký kopec, Agios Nikitas, preto nie každý sa k nej vyberie, čo je naozaj veľká škoda. Je to dlhá a širokánska piesková pláž, obklopená vysokými kopcami so zeleňou a nádhernou farbou mora.

Moje putovanie po gréckych ostrovoch sa končí, nedá sa všetko opísať, predsa len rozpráva sa ľahšie, zážitkov je veľa. Kto si ostrovy obľúbil vie, že je to naozaj láska navždy. Dovolenky typu all inclusive sme povýšili na vyšší level, na úroveň spoznávania a je to naozaj o úplne niečom inom. Dať si v miestnej taverničke vynikajúci grécky šalát, souvlaki,, musaku, pasticio, ouzo a ich nápoj Mythos, ktorému hovoria pivo. Ostrovania sú milí ľudia, vážia si každého jedného hosťa, stále sa usmievajú, žijú jednoduchý, ale krásny život. V budúcom živote snáď…

Text a fotografie: Ing. Blanka Borisová

Online prezentácia cestovateľského projektu Z BUČIAN DO SVETA…

Bez časového obmedzenia bude online prezentácia zverejnená v tomto odkaze:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=171111641196559&id=111062067201517&notif_id=1596723294066488&notif_t=page_post_reaction

Čas

august 6 (štvrtok) - 12 (Streda)

Miesto konania

Facebooková stránka KSC Bučany - Nyáryovská kúria

Organizátor

Kultúrno-spoločenské centrum Bučanyinfo@nyaryovska-kuria.sk Námestie sv. Floriána 108/6, 919 28 Bučany

celý kalendár podujatí