Z Bučian do Maroka… (1. časť)

máj, 2020

št07máj(máj 7)0:00st20(máj 20)0:00Z Bučian do Maroka... (1. časť)

Detaily podujatia

Z BUČIAN DO MAROKA S KRIŠTOFOM GABRIELOM NOVÁKOM… (1. časť)

Maroko je nesmierne kontrastná krajina na severozápade Afriky, v ktorej sa spájajú berberské a arabské tradície s nedávnou minulosťou, v ktorej zohrali významnú úlohu Európania. Je najbližšou „orientálnou“ krajinou, doslova kúsok od Európy, rozvíjajúcim sa kráľovstvom s moderne zmýšľajúci kráľom Mohammedom VI. a nekonečnou výzvou pre cestovateľov, či už z dôvodu rozmanitej prírody, množstva pamiatok alebo len spoznávania iného kultúrneho prostredia.

Maroko som v poslednom roku navštívil dva krát. Cestoval som s rodičmi a mladším bratom. Prvý krát to bolo na konci augusta 2019 v rámci rodinnej dovolenky na pobreží Atlantického oceánu, aby sme spoznali práve severozápad tejto krajiny. Aj keď nás Atlantik ohúril, tradične sme celý pobyt trávili výletmi a spoznávali z letoviska dostupné časti tejto krajiny. Navštívili sme koloniálny Larache, bohémsky Tanger, modernú Casablancu, kráľovský Rabat i umelecký Asilah. Nevynechali sme ani modré mesto Chefchaouen v srdci „hašišového“ pohoria Ríf. Odporúčam návštevu každého z nich, pretože každé je svojské a výnimočné.

Maroko považujem za jednu z najpríjemnejších krajín, aké som zatiaľ navštívil. Ak rešpektujete kultúrne odlišnosti, zvyky a odporúčania, je cestovanie v tejto krajine bezpečné. Pre mňa boli najväčšími zážitkami samotné cesty naprieč krajinou, ktorej charakter sa menil aj po pár desiatkach kilometrov, vyjednávanie s domácimi obchodníkmi i návšteva Mešity Hasana II. v Casablance. Chuťou Maroka bude pre mňa vždy tajine na množstvo spôsobov (najlepší v malých pouličných reštauráciách), lahodný argánový olej s čerstvým chlebom i sladký mätový čaj.

Severná časť Maroka je ovplyvnená blízkosťou Európy a smerom na juh získava viac tradičný charakter. To bol aj cieľ našej ďalšej cesty do tejto krajiny. Niekedy nabudúce Vám predstavím naše spoznávanie multikultúrneho Marakéšu, roadtrip cez Vysoký Atlas i návštevu voňavej Essauiry.

Text a fotografie: Krištof Gabriel Novák

Online prezentácia cestovateľského projektu Z BUČIAN DO SVETA…

Bez časového obmedzenia bude online prezentácia zverejnená v tomto odkaze:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=136481124659611&id=111062067201517&notif_id=1588857690594229&notif_t=page_post_reaction

Čas

7 (štvrtok) 0:00 - 20 (Streda) 0:00

Miesto konania

Facebooková stránka KSC Bučany - Nyáryovská kúria

Organizátor

Kultúrno-spoločenské centrum Bučanyinfo@nyaryovska-kuria.sk Námestie sv. Floriána 108/6, 919 28 Bučany

celý kalendár podujatí