Z Bučian do Maroka… (2. časť)

máj, 2020

št28májPo celý deňst10júnZ Bučian do Maroka... (2. časť)

Detaily podujatia

Z BUČIAN DO MAROKA S KRIŠTOFOM GABRIELOM NOVÁKOM… (2. časť)

Maroko nás pri prvej návšteve všetkých doslova nadchlo a v momente, keď sme začali plánovať zimnú dovolenku, padla jednoznačná voľba na kráľovské mesto Marakéš, ktorého väčšinu obyvateľov ešte aj dnes tvoria Berberi, pôvodní obyvatelia Maroka. Práve centrálna časť krajiny, v ktorej v lete panujú pre Európanov doslova neznesiteľné teploty, je v zimných mesiacoch na cestovanie ideálna. A bolo to tak. V januári 2020, keď sme do Maroka po pol roku cestovali po druhý krát, panovali príjemné dvadsiatky. Hovorí sa tiež, že práve návšteva tohto mesta je to pravé marocké. A môžeme to potvrdiť. Túlanie sa v úzkych uličkách starého mesta – Mediny, medzi predavačmi na tradičných soukoch alebo na slávnom námestí Jamma el-Fna i okolo slávnej mešity Koutobia, bolo naozaj fascinujúce. Rovnako návšteva mnohých pamätihodností – ruín bývalého kráľovského paláca El Badi, hrobiek Saádskych kráľov, paláca Bahia, židovskej štvrte Mellah so synagógou…

Okrem spoznania tejto „červenej perly“ (ako Marakéš prezývajú), sme mali v pláne aj roadtrip cez Vysoký Atlas do Ait Ben Haddou, opevneného berberského mesta, ktoré všetci poznáte ako kulisu z mnohých historických filmov.

Neodpustili sme si ani výlet k obľúbenému Atlantickému oceánu a tradičnému rybárskemu mestu Essauira cez oblasť argánovníkových sadov s kozami v ich korunách. Mesto je povestné nielen tradičným rybím trhom, argánovým olejom, ale aj voňavými výrobkami z tujového dreva.

Veľkým zážitkom boli aj cesty autom v uliciach Marakéšu, ktorého doprava je hodnotená ako jedna z najchaotickejších na svete. Obdivujem otca, že to za volantom výborne zvládol.

Neopakovateľnou bola aj chvíľa, keď sme v Marakéši náhodne stretli marockého sprievodcu Fatiho, ktorý nás sprevádzal v lete po severných regiónoch. V krajine, ktorá má viac ako 35 miliónov obyvateľov, je to takmer zázrak.

Už dnes sa teším na ďalšie cesty a spoznávanie Maroka. Najbližšie si určite nenecháme ujsť návštevu Sahary a ďalších kráľovských miest.

Text: Krištof Gabriel Novák
Fotografie: Rodina Nováková

Online prezentácia cestovateľského projektu Z BUČIAN DO SVETA…

Bez časového obmedzenia bude online prezentácia zverejnená v tomto odkaze:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=144850593822664&id=111062067201517&notif_id=1590810554139099&notif_t=page_post_reaction

Čas

Máj 28 (štvrtok) - Jún 10 (Streda)

Miesto konania

Facebooková stránka KSC Bučany - Nyáryovská kúria

Organizátor

Kultúrno-spoločenské centrum Bučanyinfo@nyaryovska-kuria.sk Námestie sv. Floriána 108/6, 919 28 Bučany

celý kalendár podujatí