Z Bučian do Číny…

máj, 2020

št21májPo celý deňst03júnZ Bučian do Číny...

Detaily podujatia

Z BUČIAN DO ČÍNY S DOMINIKOU GONOVOU…

Čína je krajina plná kontrastov. Každý cestovateľ si tu nájde to svoje. Je to krajina plná histórie, ktorá poteší srdce nejedného bádateľa, no takisto ponúka nádhernú prírodu, kde sa môže človek pokochať a utiecť od davu ľudí. V Číne môžete navštíviť chudobný vidiek a kúpiť si tam čerstvé ovocie a zeleninu od miestnych gazdiniek, no o pár kilometrov narazíte na ultramodernú metropolu pýšiacu sa tými najvyššími mrakodrapmi.

V Číne sa pod pojmom „malé mesto“ označuje mesto, ktorého populácia je pod 10 miliónov (áno, dvakrát Slovensko). V takomto „malom“ meste som strávila úžasné dva mesiace aj ja. Do mesta Xian s obyvateľstvom vyše 8 miliónov som sa vybrala na kultúrno-edukačný program prostredníctvom organizácie AIESEC. Najúžasnejšie bolo, že som celý čas bývala u čínskej rodinky, kde som mohla spoznať čínsku kultúru a ich zvyky tak povediac v priamom prenose. Musela som sa u nich naučiť jesť paličkami, pretože mali len jednu jedinú vidličku a aj to len dezertnú. Ani jedno jedlo sa neobišlo bez sĺz, keďže všetko ma veľmi štípalo. Asi aj preto jediné, čo po čínsky viem povedať je „neštipľavé“.

Ako súčasť programu som spoznávala rôzne zákutia čínskej kultúry. Nacvičovala som čínsku operu, učila som sa hrať na tradičnom čínskom hudobnom nástroji a nejaký čas som strávila s deťmi v školách. Deťom som mala rozprávať o Európe, ale jediné čo ich zaujímalo bola farba mojich vlasov a očí. Vraj, prečo mám žlté vlasy? V Xiane nebolo veľa turistov, takže my Európania sme tam boli veľkou atrakciou. Všetci si chcú spraviť selfie a byť Vašim kamošom. Pár dní som strávila aj na neďalekej farme, kde mi vystrojili čínsku svadbu (samozrejme len falošnú). O tých zážitkoch by sa dalo napísať niekoľko kníh.

Po skončení programu sme sa aj s priateľom rozhodli navštíviť aj iné kúty Číny. Videli sme známu Terakotovú armádu, najväčšieho sediaceho Budhu na svete, či zažili úžasné čínske divadelné predstavenie. Vybrali sme sa na nočnú turistiku na horu Hua, kde sme sa pokochali krásnym východom slnka. Navštívili sme provinciu Sechuan, ktorá je domovom vzácnych pánd. Objavovali sme jedno z najstarších miest sveta Chengdu, známe aj ako mesto lenivosti, kde ľudia posedávajú v parku, popíjajú čaj a hrajú madžong. Kontrastom bol moderný dynamický Šanghaj, kde sa týčia obrovské mrakodrapy nad tradičnými čínskymi pagodami. Peking, hlavné mesto Číny, ponúka množstvo nádherných miest ako napríklad známe Zakázané mesto alebo Letný palác. Dominantou Číny je nepochybne Veľký Čínsky múr, ktorý určite stojí za návštevu.

Ako sa hovorí, Čínu buď miluješ alebo nenávidíš. Ja už v tom mám jasno a určite odporúčam každému, aby to išiel zistiť tiež.

Text a fotografie: Dominika Gonová

Online prezentácia cestovateľského projektu Z BUČIAN DO SVETA…

Bez časového obmedzenia bude online prezentácia zverejnená v tomto odkaze:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=142271680747222&id=111062067201517&notif_id=1590048232688132&notif_t=page_post_reaction

Čas

Máj 21 (štvrtok) - Jún 3 (Streda)

Miesto konania

Facebooková stránka KSC Bučany - Nyáryovská kúria

Organizátor

Kultúrno-spoločenské centrum Bučanyinfo@nyaryovska-kuria.sk Námestie sv. Floriána 108/6, 919 28 Bučany

celý kalendár podujatí