Z Bučian na ostrov Djerba…

júl, 2020

št02júlPo celý deňst08Z Bučian na ostrov Djerba...

Detaily podujatia

Z BUČIAN NA OSTROV DJERBA SO STANKOU BORISOVOU…

Milujete slnko, more a orientálnu kultúru? Tak potom nezabudnite navštíviť ostrov Djerba v Tunisku. Jeho široké pláže s bielym pieskom, modré more a slnko vás určite zlákajú tak, ako mňa. Slnko tu svieti takmer 320 dní do roka. Priamo na ostrove je medzinárodné letisko v Houmt Souku, to je zároveň hlavné mesto ostrova spolu so 40 tisíc obyvateľmi. Miestni obyvatelia sú otvorenejší a priateľskejší ako na pevnine, ktorá je vzdialená iba 5 km. Možno sú niekedy trochu otravní, ale to už patrí k ich kultúre.

Z pevniny sa sem dostanete trajektom alebo po nasypanej hrádzi, ktorá stojí na rímskych základoch. V dobe Feničanov a Rimanov bol ostrov obchodným miestom pre prechádzajúce karavány z juhu Sahary. Neskôr o ostrov bojovali Vandali, Arabi a Normani. Nájdete tu prístav, obchody a reštaurácie. Dvakrát do týždňa sa tu konajú trhy, na ktorých môžete kúpiť typické vlnené deky. Je tu aj rad pamiatok: mauzóleum Sidi Zitouniho s vlastivedným múzeom, mešita Djama el Ghorba . Mešita je spomienkou na pulzujúcu židovskú komunitu. Mesto vás zaujme svojou modro-bielou architektúrou, ktorá mi pripomenula architektúru Grécka.

Ostrov vyniká ďatlovými palmami a významná je i výroba keramiky a parfumov rôznych značiek. Arganový olej a parfumy sú typické produkty, ktoré si radi odvážajú všetci turisti ako darčeky z tohto ostrova. A ešte aby som nezabudla, pre ostrov je typická keramika s modrými alebo hnedými vzormi, tá je však drahšia ako arganový olej či malý parfum, ktorý si môžete odniesť za 10 či 15 eur. Orientálna atmosféra, vôňa korenia, či citrusových plodov, to všetko ponúka návšteva rozľahlého trhoviska v centre mesta. Nechajte sa i Vy zlákať k nákupu ručne vyrobeného košíka, či kobúka. A nezabudnite sa zjednávať. To proste k nákupu v tejto oblasti patrí. Tak čo, presvedčila som Vás na návštevu Tuniska? Verím, že mnohí sa do tejto krajiny určite vyberú.

Text a foto: Stanka Borisová

Online prezentácia cestovateľského projektu Z BUČIAN DO SVETA…

Bez časového obmedzenia bude online prezentácia zverejnená v tomto odkaze:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=158897439084646&id=111062067201517&notif_id=1593672775902596&notif_t=page_post_reaction

Čas

júl 2 (štvrtok) - 8 (Streda)

Miesto konania

Facebooková stránka KSC Bučany - Nyáryovská kúria

Organizátor

Kultúrno-spoločenské centrum Bučanyinfo@nyaryovska-kuria.sk Námestie sv. Floriána 108/6, 919 28 Bučany

celý kalendár podujatí