Z Bučian na Madeiru…

apríl, 2020

št30apr(apr 30)0:00st13máj(máj 13)0:00Z Bučian na Madeiru...

Detaily podujatia

Z BUČIAN NA MADEIRU S MONIKOU RADOŠOVSKOU…

Maderiu som navštívila na jeseň v roku 2019, v čase, keď som cez program Erazmus študovala v Lisabone. Pred jej prvou návštevou som o tomto ostrove vedela len dve informácie – je to portugalský ostrov a jej rodákom je Ronaldo. Nasledovalo plánovanie a výber destinácií, čo skončilo asi 30 bodmi na interaktívnej mape (za necelých 5 dní plánovaného pobytu neuskutočniteľných) a zistením, že ponúka toho viac, než dve informácie.

Madeiru, prezývanú perla Atlantického oceánu, je možné navštíviť celoročne vďaka jej príjemnej, teplej klíme. Prileteli sme do hlavného mesta Funchal,, avšak náš roadtrip začal opačne a mesto Funchal sme si nechali na posledný deň. Asi to je zvláštne, ale jednou z najkrajších spomienok je práve cesta autom. Precestovali sme ním skoro celý ostrov, čo bolo lepšie ako akákoľvek vyhliadková jazda či lanovka. Na výlete sme boli šiesti študenti, čo znamená, že sme sa okrem času a počasiu, prispôsobovali aj obmedzenému rozpočtu.

Jedným z miest, ktoré stoja určite za návštevu je z môjho pohľadu Porto Moniz (natural swimming pool) na severozápade ostrova. Prírodný bazén je ako z katalógu (výhľad na šíry oceán a udierajúce vlny o kraje bazénov). Keďže sme ho navštívili v polovici októbra, nenarazili sme na žiadne tlačenice v rade či 2000 ležadiel. Veľkým prekvapením pre mňa bola teplota oceánu, nakoľko už som mala odskúšaný chladný Atlantický oceán v Lisabone, kde mi bola zima aj v neopréne. Ďalšou nevšednosťou je čierny piesok na niektorých plážach, ktorý je takto sfarbený kvôli vulkanickej aktivite.

Madeira však nie je len o nádherných plážach, výnimočná je hlavne prírodou. Očarujúca príroda počas túry na najvyšší vrh Pico de Ruivo, je asi úplne najväčším zážitkom z výletu. Turistická trasa je výborne vybudovaná, pozdĺž celej trasy sú schody, zábradlie a tunely, čo ale neznamená, že nie je náročná. Po 4 hodinách a nekonečných schodoch sa dostanete na vrchol, kde určite zabudnete na vyčerpávajúci výstup. Ste na najvyššom mieste ostrova a z oboch strán vidíte Atlantický oceán.

Posledným miestom, ktoré by som odporučila nevynechať je najvýchodnejší skalnatý výbežok ostrova – Ponta de São Lourenço. Pešia túra je menej náročná a po ceste sa môžete zastaviť na plážach s tyrkysovou vodou, či pri dych berúcich výhľadoch.

Posledný deň sme si nechali na spoznávanie hlavného mesta, no prišiel dážď, ktorý je ,,vraj“ veľmi zriedkavý. Preto jediné, čo sme nakoniec absolvovali vo Funchal je CR7 múzeum. Ja som ho až tak neocenila, nakoľko nie som futbalový fanúšik a podobizne v ňom vystavené som už stihla vidieť aspoň štyri (prvé dve hneď na letisku).

Gastronómia je rovnaká ako vo všetkých prímorských krajinách – ryby a morské plody na milión spôsobov. Majú však svoj typický chlieb nazývaný Bolo do Caco, ktorý ponúkajú v reštauráciách ako predjedlo iba s cesnakom alebo aj ako hlavné jedlo, keď ho naplnia mäsom.
Určite všetkým odporúčam navštíviť ostrov Madeira (vlastne je to súostrovie). Vnímam ho ako miesto, kde môže byť dokonale spojený pobyt v prírode a turistika s klasickou dovolenkou na pláži.

Zaujímavosť na záver: Slovo madeira v portugalčine znamená drevo.

Text: Monika Radošovská

Online prezentácia cestovateľského projektu Z BUČIAN DO SVETA…

Bez časového obmedzenia bude online prezentácia zverejnená v tomto odkaze:

Z BUČIAN NA MADEIRU S MONIKOU RADOŠOVSKOU… Maderiu som navštívila na jeseň v roku 2019, v čase, keď som cez program…

Uverejnil používateľ KSC Bučany – Nyáryovská kúria Streda 29. apríla 2020

Čas

Apríl 30 (štvrtok) 0:00 - Máj 13 (Streda) 0:00

Miesto konania

Facebooková stránka KSC Bučany - Nyáryovská kúria

Organizátor

Kultúrno-spoločenské centrum Bučanyinfo@nyaryovska-kuria.sk Námestie sv. Floriána 108/6, 919 28 Bučany

celý kalendár podujatí