Z Bučian do Toskánska…

máj, 2020

št14májPo celý deňst27Z Bučian do Toskánska...

Detaily podujatia

Z BUČIAN DO TOSKÁNSKA S MARTINOU HABESOVOU…

Do Toskánska, kolísky renesancie, sme sa s priateľom rozhodli vyraziť autom. Javilo sa nám to ako najlepší spôsob. Zbalíte si, čo potrebujete. Vyrazíte, kedy a kam chcete. Môžete meniť plány, prípadne objaviť neobjavené. A jeseň je ideálny čas na takýto road trip.

O Toskánsku by sa dalo písať naozaj veľa. Je to najväčší taliansky región, ukrýva v sebe mnoho zaujímavých pokladov, je tiež vychýrenou vinárskou oblasťou, má dych berúce kopcovité svahy, členité pobrežie a úžasné kultúrne bohatstvo, ktoré tu po sebe zanechali Etruskovia, Rimania i veľkí géniovia z obdobia renesancie.

Florencia je mesto, ktoré by ste pri svojich potulkách určite nemali minúť. Objavíte tu veľa skvostov talianskeho umenia – Duomo Santa Maria del Fiore s treťou najväčšou kupolou na svete, Campanile di Giotto s nezabudnuteľným výhľadom, Baptisterium San Giovanni, ktoré je známe vďaka vstupným dverám z bronzu zobrazujúcim scény zo života sv. Jána Krstiteľa. Nezabudnite sa vo Florencii prejsť po najstaršom moste Ponte Vecchio, jedinom florentskom moste, ktorý prežil II. svetovú vojnu. A určite Vás očarí nádherným výhľadom na rieku Arno.

Pre Toskánsko sú typické aj ďalšie mestá… San Gimignano, stredoveké mesto so štrnástimi vežami a najlepšou zmrzlinou na svete. Volterra, kamenné mestečko s milými ľuďmi a spletitými uličkami. Cecina, prímorské malebné mestečko s píniovými hájmi. Pisa, známa svojou šikmou vežou Torre Pendente. Lucca, mestečko s kruhovým námestím a zvláštnou atmosférou. Siena, ktorej najnavštevovanejšou pamiatkou je katedrála Duomo di Siena vyskladaná čierno-bielym mramorom.

Naša dovolenka sa niesla v duchu objavovania umenia, architektúry a prírodných krás. Odporúčam ubytovať sa na jednom z mnohých statkov, „agroturismo“ každopádne predstavuje najlepší spôsob ako spoznať reálnu stránku Toskánska. My sme boli väčšinu času ubytovaní v dedinke Quercegrossa (14 km od Sieny) na statku s úžasnými olivovými hájmi.

Toskánsko samozrejme ponúka oveľa viac. Verím, že sa sem ešte vrátime, keď sa život vráti do normálnych koľají Toskánsko je totiž láska na celý život.

TIP na záver: Cestou do Volterry sme objavili krásne historické mestečko Colle di Val d’Elsa. Jeho najstaršia a najvyššie položená časť sa pýši zachovalým stredovekým centrom a nádherným panoramatickým výhľadom na okolitú krajinu. Žiadni turisti, úžasný kľud a atmosféra stredoveku.

Text a fotografie: Martina Habesová

Online prezentácia cestovateľského projektu Z BUČIAN DO SVETA…

Bez časového obmedzenia bude online prezentácia zverejnená v tomto odkaze:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=139214114386312&id=111062067201517&notif_id=1589435065203912&notif_t=page_post_reaction

Čas

máj 14 (štvrtok) - 27 (Streda)

Miesto konania

Facebooková stránka KSC Bučany - Nyáryovská kúria

Organizátor

Kultúrno-spoločenské centrum Bučanyinfo@nyaryovska-kuria.sk Námestie sv. Floriána 108/6, 919 28 Bučany

celý kalendár podujatí