Z Bučian do Švédska…

jún, 2020

št11júnPo celý deňst24Z Bučian do Švédska...

Detaily podujatia

Z BUČIAN DO ŠVÉDSKA S KRISTÍNOU MARTINKOVIČOVOU…

Pokiaľ ste milovníkmi chladného počasia a nádhernej prírody, Švédsko je pre vás tá správna voľba. Ja som sa do tejto krajiny zamilovala v priebehu pár minút.

Môj výmenný pobyt som absolvovala v provincií Dalarna, v malebnom mestečku Gagnef a školu som navštevovala v neďalekom Djuråse. Ako študentka osemročného gymnázia som mala možnosť vyskúšať si na vlastnej koži aj švédsky vzdelávací systém. Musím podotknúť, že bol diametrálne odlišný od nášho, slovenského, a podstatne lepší. Rodina, u ktorej som bývala, sa skladala z dvoch dospelých, troch detí, dvoch veľkých psov, mačky a dvoch koní. Bývali v rodinnom dome s veľkou záhradou.

Prvý deň strávený v tejto malebnej krajine sme však strávili obhliadkou hlavného mesta, Štokholmu. Ulice boli plné rôznych ľudí, no všade sme sa dokázali dorozumieť anglicky. Prešli sme sa centrom mesta, pokochali sme sa historickými budovami a samozrejme sme navštívili aj Štokholmský palác.

Nasledovné dni v Gagnefe sa niesli v duchu vzdelávania a poobedných výletov alebo rôznych aktivít. Ráno sme do školy cestovali autobusom, v škole sme mali rôzne výučby, od klasickej hodiny matematiky až po hodinu varenia/pečenia (tejto hodiny sa zúčastňovali dievčatá, ale aj chlapci). Nasledoval školský obed v kantíne, a potom sme sa buď stretli u nejakej kamarátky, alebo sme vyrazili na výlet.

Počas môjho pobytu sme stihli navštíviť známu švédsku baňu na meď v meste Falun, kde nám ukázali aj 4 typické odtiene, ktoré používajú na farbu svojich domčekov a ktorá sa vyrába práve z farbiva z tejto bane. Ďalej sme navštívili švédsku oceliareň SSAB, kde sme mali osobnú prehliadku priestorov a dostali sme „darčeky“. Zaujímavá bola návšteva malého Butiku, kde sa vyrábali typické švédske koníky. Dokonca sme dostali možnosť vyrobiť si vlastného. Môj najobľúbenejší bol však výlet na najdlhšie jazerné mólo na svete, Långbryggan, nachádzajúce sa v meste Rättvik, na jazere s názvom Siljan. Je dlhé 628 metrov a na jeho drevených doskách sú vyryté rôzne mená. Jeho koniec je ideálnym miestom na príjemné posedenie. Nám počasie veľmi neprialo, no ja som si prechádzku po móle užila aj v nepríjemnom daždi.

Každý večer sme takisto trávili rôznymi aktivitami. Stretávali sme sa v spoločenskom centre neďaleko od školy, kde sme si pripravovali jedlo, hrali spoločenské hry, tancovali alebo sme sa len jednoducho rozprávali. Na záver nášho pobytu nám tu dokonca naši švédski priatelia pripravili rozlúčkovú párty.

Ak by som mala možnosť vrátiť sa do tejto mrazivej krajiny, neváhala by som ani minútu.

Text a fotografie: Kristína Martinkovičová

Online prezentácia cestovateľského projektu Z BUČIAN DO SVETA…

Bez časového obmedzenia bude online prezentácia zverejnená v tomto odkaze:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=150632806577776&id=111062067201517&notif_id=1591854478309316&notif_t=page_post_reaction

Čas

jún 11 (štvrtok) - 24 (Streda)

Miesto konania

Facebooková stránka KSC Bučany - Nyáryovská kúria

Organizátor

Kultúrno-spoločenské centrum Bučanyinfo@nyaryovska-kuria.sk Námestie sv. Floriána 108/6, 919 28 Bučany

celý kalendár podujatí